Meie oma väetoit – puhas Eesti mesi

Meisnik

Võta korraks aeg maha ja märka enda ümber tärkavat loodust: kuidas pungad avanevad iga päevaga üha rohkem; kuidas lindude laulukoor muutub üha valjemaks ning mitmehäälsemaks – ning kuidas loodus tuleb meile appi, valmistades päev-päevalt mitmekülgsemat menüüd, mis tugevdab nii keha kui ka vaimu.

Suvel rabavad meie tervise heaks miljonid mesilased. On ilmselt võimatu täpselt öelda, mitmelt lilleõielt peab üks mesilane 1 kilo mee valmistamiseks vajaminevat õietolmu koguma, ent arvatakse, et suurusjärk on paar miljonit. Tublid mesinikud näevad omakorda vaeva, et valmistada mesilaste kogutud toorainest mett. Nende jaoks kestab töö õieti aasta ringi, kuna talvel on vaja teha ettevalmistusi suveks ning hoolitseda selle eest, et mesilased saaksid rahulikult oma tarudes puhata.

Mett on tervise tugevdamiseks kasutatud juba tuhandeid aastaid. Mis on aga selle maagilise eliksiiri täpne retsept? Seda ei oska ilmselt keegi kirja panna, kuna mee koostis oleneb sellest, millises piirkonnas mesilased tegutsevad ning millistelt taimedelt õietolmu koguvad. Küll aga teame, et Eesti mesi on enamjaolt segamesi, kuna Eesti taimestik on väga liigirohke. Meie mee eripäraks on ka see, et see sisaldab palju väekate metsaõite nektarit – mis on iseäranis puhas ning mahe toormaterjal.

Mee kasulikud omadused

Mesilastest, meest ja meetoitudest on kirjutatud suisa raamatuid ning mee kasulikke omadusi võibki jääda üles lugema. Samas ei sobi mesi teps mitte igaühele, kuna see sisaldab imepisikesi õietolmuosakesi – ning õietolm on üks levinumaid allergeene. Seega tuleks õietolmu suhtes allergilistel inimestel olla ettevaatlik ka mee tarbimisel ning jälgida oma keha reaktsioone.

Kui Sa aga ei ole allergiline ning armastad mett ja meetooteid, siis võid südamest rõõmustada, kuna on tõestatud, et mesi

  • ennetab haigusi,
  • tugevdab immuunsüsteemi,
  • mõjub välispidiselt kasutades nahka niisutavalt ja pehmendavalt,
  • on antibakteriaalse ehk põletikuvastase toimega,
  • parandab meie soolestiku mikrofloorat (ja seeläbi kogu organismi) ehk on pre- ja probiootiliste omadustega,
  • reguleerib veresuhkru ja kolesterooli taset.

Kuidas olla kindel, et see mida tarbid on Eesti mesi?

Kõige lihtsam viis selleks on osta oma mesi ja meetooted otse mesinikult. Kaubanduskettide pakutava mee päritolus ei saa kahjuks alati kindel olla, sest üha sagedamini tuleb ette mee võltsimist. Kasutatakse ära asjaolu, et päris ja võltsmett on teinekord isegi mesinikel keeruline palja silmaga eristada – seega eestikeelsed sildid meepurgil ei tähenda veel kindlasti mee kodumaist päritolu. Kahetsusväärselt palju on suurte kaubakettide riiulitele jõudnud Hiina võltsmesi, kus suhkrusiirupisse on keemialabori jälgede segamiseks lisatud vaid pisut õietolmu ja mesilaste ning loodusega pole sel suurt midagi pistmist.

Niisiis – kui Sa näed laadal või teeservas laua taga seismas päris mesinikku, siis osta oma mesi temalt ning võid kindel olla, et teed väärtusliku ostu. Õnneks liigub mee müük järjest rohkem ka veebikeskkonda, kus mee ostmine on kiire, mugav ning lihtne – ja seda saab teha kodust lahkumata.

Olgem terved Eesti mee abil!


meeott.ee @ 2019

Palun täitke kõik väljad

Lähtesta parool

Oma parool lähtestamiseks, palume Sul sisestada e-maili aadress, mis konto registreerimisel sisestati.

Sinu ostukorv
Sul ei ole ühtegi toodet ostukorvis!
Kokku
0.00
0